|
Op de maandag in de tweede week van ons verblijf in Kontum starten wij – Ellen en Marij – bij Vinh Son 2. Dit kindertehuis bevindt zich in een arme wijk van Kontum en is bereikbaar via een aantal smalle zandweggetjes.
Wanneer we aankomen zien we in eerste instantie niemand. De Sisters hebben nog niets geregeld en kinderen zijn dan ook niet op de hoogte van onze komst. Geen nood!. We zoeken gewoon een tafel om onze spullen uit te stallen en dan komen de kinderen wel vanzelf. En ja hoor, wanneer ze ons bezig zien, verschijnen er vanuit allerlei hoeken en gaten plotseling kinderen die ons nieuwsgierig gadeslaan. Met handen en voeten leggen we uit wat de bedoeling is en in mum van tijd zijn ze bezig met het maken van een ‘hinkelding’, waarmee ze kunnen gooien tijdens het hinkelen en uiteindelijk ook gebruiken als sieraad op hun t shirt. Het is een heel gefreubel, temeer dar de kinderen variëren in leeftijd van 3 t/m 11 jaar. Gelukkig hebben we hulp van André, de Belg die Negin en Marja de eerste week heeft geholpen. Hij reist een maand door Vietnam op de motor en vindt het leuk om nu ons een paar dagen te helpen. Terwijl de kids bezig zijn schildert Marij de naam Vinh Son 2 met sierlijke letters op de gevel en oogsten vooral de vogeltjes, die er omheen zijn geschilderd, grote bewondering.
De dinsdag gebruiken we om de in Vinh Son 1 de muurschildering in de eetzaal vorm te geven. Wanneer de kinderen ons zien, zoeken ze snel een plekje bij ons in de buurt om ook aan de slag te gaan. Het onderwerp van de muurschildering is een impressie van een Vietnamees dorp. Samen met de kinderen ronden we het ontwerp, waar we vorige week mee zijn begonnen, af. Dot ontwerp zetten we vervolgens over op de muur en schilderen het gezamenlijk tot een groot kleurrijk geheel. Het resultaat is prachtig en wat zijn ze trots!
Woensdag zijn we weer terug bij Vinh Son 2 waar we mat de kinderen aan de slag gaan met de hinkelbaanopdracht. Omdat er zulke kleine kleuters bij zitten, kiezen we als onderwerp de bloemen die bloeien in Vietnam. Als snel wordt er driftig getekend en gekleurd. Terwijl iedereen lekker bezig is, zet Mạrij de vorm van een hinkelbaan op de buitenmuur van de binnenplaats. Één voor één brengen de kinderen hun ontwerp bij Marij, die het vervolgens kopieert in de hinkelbaanvorm. En zo ziet ieder kind zijn of haar bloem op de muur verschijnen. Wanneer de kids naar binnen gaan voor de lunch met noedels en een dotje groente staat het hele ontwerp op de muur. Morgen komen we terug om alles in kleur te zetten. De middag gebruiken we om Vinh Son 3 te bezoeken en de resultaten van de wandschilderingen van Marja en Negin te bewonderen.
Negin en Marja concentreren zich in het begin van de tweede week vooral op Vinh Son 3. Iedere dag maken ze een rit van 20 minuten achterop de scooter door de prachtige natuur met hier en daar een huisje richting het kindertehuis. We worden hartelijk verwelkomd door Sister Gabriel en de kinderen. De meesten zijn inmiddels weer teruggekeerd van hun TET vakantie bij familie.
Vinh Son 3 heeft dankzij financiële steun van Colour4kids de beschikking gekregen over een jongensslaapzaal. Deze was inmiddels al van een kleurtje voorzien zodat we direct aan de slag konden met de muurschilderingen. De jongens mochten zelf uit diverse boekjes kiezen wat er op de muur moest komen. Uit eindelijk viel de keuze op een grote aap die een jongetje over zijn bol aait. Bij de meisjes viel me keuze op een zeemeermin maar dan wel een met een bruine huid, blonde haren en een roze staart. Een compleet maffe combinatie, maar ze waren er helemaal weg van! Elders in het tehuis hebben we nog een berglandschap geschilderd en op de buitenmuur toverde André een aardbol met mensen van verschillende continenten te voorschijn.
Iedere dag worden we getrakteerd op een heerlijke lunch met rijst, soep, bonen, vis, garnalen, groenten en een glaasje wijn. Het eten word door de Sisters buiten bereid. Gewoon op de grond en met behulp van een vuurtje creëren ze de lekkerste gerechten. De keuken, waar ze de beschikking over hebben, wordt echter gebruikt als ontvangstruimte. Door buiten te koken, houden ze de rook en de warmte uit het kindertehuis. Op zich logisch in dit tropische klimaat.
Marij en Ellen bezoeken ons woensdagmiddag en schenken Vinh Son 3 een groot doek met een kleurrijke hinkelbaan. Dit kunstwerk is gemaakt door een Nederlandse kunstenaars en verbeeld de op- en ondergaande zon. Na enig overleg wordt besloten het doek op te hangen in de eetzaal waar de kleuren goed tot hun recht zouden komen! De kinderen laten vervolgens trots hun slaapzalen zien met de muurschilderingen. Met de aannemer wordt overlegd wat er op korte termijn gerealiseerd kan worden bij dit tehuis waar met name de sanitaire voorzieningen wel enige verbetering kunnen gebruiken. De aannemer geeft aan dat hij een offerte gaat maken. Wellicht is dit een toekomstig project dat samen met de Amerikaanse organisaties opgepakt kan worden.
Voor ons vertrek deelden we nog wat speelgoed, stiften en blanco papier uit. Een mooie afsluiting en stimulans voor de kinderen om vanuit eigen inspiratie aan de slag te gaan met tekenen.
Woensdagavond ontmoeten we de andere Amerikaanse organisatie - Friends of the Central Highlands – die actief is bij de kindertehuizen in Kontum. Deze organisatie werkt op bouwgebied samen met de plaatselijke vrouwelijke aannemer Miss Thin. Daarnaast zorgen zij voor de tandheelkundige hulp en de organisatie en financiering van bijvoorbeeld het kerstfeest en het jaarlijkse uitstapje naar de zee.
Donderdag bezoeken we samen met de aanneemster Miss Tinh de kindertehuizen Vinh Son 4 en 6. Bij Vinh Son 4 is in de keuken een schoorsteen noodzakelijk als afzuiging van de rook die ontstaat bij het koken op houtvuur. Ook zal een prijsopgave gemaakt worden voor de reparatie van het dak van de meisjesslaapzaal en het toiletgebouwtje.
Bij Vinh Son 6 zijn meerdere zaken urgent. Voor de kinderen moeten er een drietal toiletten komen zodat ze niet meer in de openlucht hun behoefte hoeven te doen. Hiervoor kan het bestaande gebouwtje met het toilet van de Sisters worden uitgebreid. Ook willen ze graag de beschikking hebben over een zestal douchekoppen in plaats van de huidige kranen en een buiten wastafel om kleren te kunnen wassen. In huis zijn twee kledingkasten en twee lattenbodems aan vervanging toe. Van dit alles gaat Miss Tinh een offerte maken om op korte termijn de eerste verbeteringen op weg naar een leefbare omgeving te realiseren.
’s Avonds eten we in een fel groene met TL balken verlichte ruimte voorzien van plastic meubilair. De kok staat buiten noedels, knoflook, ui, kruiden en groente te wokken. Omdat we al wat later zijn, ligt de vloer bezaaid met etensresten, servetten en afgekloven kip van de mensen die ons voorgingen. Dit is hier de gewoonste zaak van de wereld. Wat je niet opeet en het afval dat je hebt, veeg je gewoon van tafel op de vloer. Na sluitingstijd even vegen en alles is weer klaar voor de volgende dag. Het eten was hier overigens weer super … zoals bijna overal in Kontum.
De vrijdag gebruiken we om ondermeer in Vinh Son 1 de muurschildering af te maken. Geholpen door twee jongens, die helemaal gegrepen zijn door het schilderen en het wonder van kleuren mengen, ontstaat een kleurrijk werk van alle soorten bloemen. Ondertussen werkt een andere groep kinderen alweer aan een nieuwe beeldende opdracht.
Aan het einde van de dag besluiten we baby Alois nog even te bezoeken. Het jongetje dat binnengebracht werd bij onze aankomst. Wanneer we binnenlopen, komt er net een jonge vrouw binnen met betraand gezicht en een jongetje van een paar maanden in haar omslagdoek. Nog even en ook zij zal haar kind hier afgeven. We staan erbij, willen niet huilen, maar troosten. De Sister neemt beiden mee naar een kamertje en wij verstoppen ons even. Onmachtig om nog langer de tranen weg te duwen…
De zaterdag gebruiken we om als complete team een schoonmaak annex kleurenoffensief te gaan bewerkstellen bij Vinh Son 6; het meest afgelegen en daarom ook het minst bezochte kindertehuis. Hier verblijven op dit moment 14 grote meiden en 2 jongens.
Marij en Ellen gaan hier met de meiden aan de slag. Overal halen ze tafels en stoelen vandaan zodat er lekker gewerkt kan worden met papier en verf. Ze ontwerpen vlinders en er ontstaan de mooiste, kleurrijke creaties. De vlinders worden vervolgens uitgeknipt, overgenomen op de muren van de eetzaal en in de meest fantastische kleuren geschilderd. Het is één en al concentratie en het resultaat is dan ook verbluffend!
De slaapkamers worden ondertussen door Marja en Negin ontdaan van het ergste stof en rattenkeutels en aansluitend in twee keer in warm roze tint gesaust. De kinderen halen ondertussen de lattenbodems uit de bedden om buiten de spinnenwebben en vuil er af te schrobben. Ook de vloer krijgt een grondige schoonmaakbeurt en zo is alles aan het einde van de dag weer spik en span. Als afsluiting overhandigen we de meiden een mooie spiegel die we speciaal meegenomen hadden voor hen. Een schot in de roos gezien de enthousiaste reacties!
Zondag worden we bij Vinh Son 5 uitgenodigd voor een heus afscheidsdiner. Bij dit kindertehuis hebben we niet gewerkt omdat er momenteel allerlei bouwactiviteiten plaatsvinden. Inmiddels is de bouw van de jongensslaapzaal in volle gang. Wanneer dit is afgerond, krijgen de meisjes de beschikking over een grotere slaapzaal met extra ramen en een nieuw dak. Om de meiden hier alvast in de juiste stemming te brengen, overhandigen we ook hier een spiegel voor hun nieuwe slaapzaal. Tsja … hun reactie kun je wel raden. En natuurlijk laten we hier eveneens veel tekenmateriaal achter waarmee de kinderen hun creativiteit kunnen ontplooien.
Na heerlijk gegeten te hebben met een groot deel van de Sisters van de verschillende kindertehuizen en andere verantwoordelijken, nemen we afscheid van deze fantastische mensen, die zich met ziel en zaligheid inzetten voor de opvang en hulp aan deze minderbedeelde kinderen.
Voor ons zit het erop in Kontum. Bij vijf van de zes kindertehuizen hebben we werk kunnen verrichten en kleur en fleur gebracht … Colour4kids … Missie volbracht.
Ellen Jansen & Marij de Laat
Negin Talei & Marja van Middendorp
|